07:41 18-05-2012 | Суспільство
Переглядів: 3830

Вікторів зігріває серця ПрометеївБільше як чверть століття тому я вперше почув про вчителя французької мови Романа Івановича Пахолка. Тодішній директор Вікторівської восьмирічної школи № 2 Володимир Федорняк  розповідав мені, яке то щастя є для педагогічного колективу, якщо в навчальному закладі працює людина, що всеціло віддає себе розвою шкільної художньої самодіяльності і естетичному вихованню учнів. Працюючи тоді в редакції галицької районної газети, я й гадки не мав, що доля невдовзі зведе нас з Романом Пахолком на педагогічній ниві.

 

Коли я очолив педагогічний колектив школи із столітніми традиціями у древньому селі Вікторові, мені довелося пережити радість співпраці із такою одержимою особистістю у шкільництві, яким зарекомендував себе Р.Пахолок. Створений ним оркестр народних інструментів, дитячий хор, вокальні ансамблі невимушено налагоджували органічний зв’язок у трикутнику: вчителі, діти та їх батьки. Якраз тоді Роману Івановичу випала нагода продемонструвати мистецтво своїх вихованців перед найвимогливішою публікою. У ході створення шкільного музею історії села Вікторів Р.Пахолок виявив неабиякі краєзнавчі здібності, адже відкриті ним документи в архівах Івано-Франківська та Львова, стали раритетними в експозиції. На свято відкриття музею прибули славетні уродженці Вікторова: письменник, лауреат Шевченківської премії Степан Пушик, декан філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Тарас Салига, відомий поет Ярослав Ткачівський, а також професор Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, академік Володимир Грабовецький. Творчі дитячі осередки, керовані Романом Івановичем, вибухнули в концертній програмі феєрверками вікторівських народних мелодій і танцювальних композицій. Вперше зі сцени залунали співочі голоси батьків і матерів наших вихованців та педагогів школи і мелодії, створені початкуючим композиторем Романом Пахолком. Коли на Княжій горі в старовинному Галичі відкривали пам’ятник єдності давньоруських міст, то юні музиканти-вихованці Р.Пахолка з честю репрезентували дитяче мистецтво на цьому форумі.

            Але сталося так, шо майже на двадцять років наші дороги, здавалось би назавжди, розійшлись. І ось в одному з телеефірів, присвяченому творчому звіту колективів художньої самодіяльності Тернопільської області в Києві раптом чую, що об’єднаний хор краю виконуватиме пісню на слова Романа Пахолка. Аналізую текст і приходжу до висновку, що автором чудової поезії є таки мій колишній заступник із Вікторівської горішньої школи. Згодом, коли на одній із Всеукраїнських наукових конференцій, присвячених світлій пам’яті видатного педагога, член-кореспондента АПН України Богдана Ступарика, слово для доповіді надали директору Чортківського педагогічного училища Роману Пахолку, я зрозумів, яку складну і велику дорогу він пройшов за ці роки. Мене вразила не так кар’єра, яку він чесно зробив важкою працею, а те, що вчитель з великої букви не розгубив зернят нашої далекої і миттєвої дружби. І от ми, два колишні директори Р.Пахолка, їдемо з Володимиром Федорняком на презентацію нашої спільної книги «Двадцять років незалежності», яку організовують нам в Чортівському училищі.

            Тихеньке місто між зелених гір,
            Понад дахами висне небо млисте,
            Чортковим ти зовешся з давніх пір,
            У тебе своя доля є барвиста…

За святковим настроєм, який царює у навчальному заході вгадуємо, що тут відбуватиметься  не рядова подія. І справді, в той день ми стали ще й учасниками мистецького дійства – обласного конкурентного творчого звіту художніх колективів педагогічного училища.

            До нашої презентації ще багато часу, а тому ми охоче вивчаємо матеріально-технічну базу кузні педагогічних кадрів, заглиблюємось до першоджерел навчального і виховного процесу, аналізуємо методичну роботу. Спільно приходимо до висновку, що училищу пощастило всі роки на вмілих керівників, які згуртували одержимий і самовідданий колектив педагогів-новаторів. Але разом з тим, праця нашого товариша ще раз утвердила вічну істину Олега Ольжича-Кандиби: «Захочеш і будеш. В людині, повір, лежить невідгадана сила».

            Все ж таки, уроки прадавньої історії Вікторова не проминули для нього намарно. За час його керівництва навчальним закладом на подвір’ї вузу споруджено величний пам’ятник українському політику, історику і педагогу Олександру Барвінському (1847-1926), чиє ім’я носить училище. Разом із однодумцями, тернопільськими політиками і краєзнавцями Роман Пахолок сприяв видрукуванню  факсиміле знаменитого «Бучацького Євангелія» - пам’ятки писемності Галицько-Волинської Русі ХІІІ століття.

Ще в середині ХІХ віку мешканці Чорткова на честь скасування панщини в Австро-Угорській імперії встановили три пам’ятні хрести. В радянський час безбожники знищили усі християнські святині. Декілька років тому, під час проведення земляних робіт, працівники училища знайшли пошкоджене середхрестя із зображенням Розп’яття Спасителя. В уяві Романа Івановича виник задум спорудити скульптуру ангела, який виростає з розкритої книги Святого Письма і тримає в руках чудом збережений фрагмент пропам’ятного хреста. Цю ідею підтримали всі як один, викладачі і студенти училища. Сьогодні господарі і гості міста щоденно віддають поклін врятованій реліквії.

            Якраз біля постамента мене осінив цікавий здогад. У історичній долі Вікторова – села, де від часів трипільської культури не було жодної прогалини в заселеності міжріччя Лукви і Луквиці до сучасності, виняткову роль відігравали вихідці з Тернопільщини. У найтяжчий період свого життя у Вікторові знайшов притулок перший професійний композитор на західноукраїнських землях Денис Січинський (1863-1909). На прохання місцевого священика Осипа Домбчевського він навчав гри на фортепіано його доньки Олесі. Між ними розгорілося таке палке кохання, що в серці великого пісняра розбудилось натхнення до створення опери «Роксолана», численних романів на поезії Великого Каменяра.

            На жаль, тій любові судилося стати «зів’ялим листям» і вічною розлукою. Історики вказують, що Д.Січинський походив з с. Клювинці Гусятинського району, а от те, що священик О.Домбчевський був активним учасником тернопільської студентської «Громади» - відомого небагатьом. Вікторівські селяни під проводом Дмитра Вітовського переховували в своїх обійстях ще одного тернопільчанина Мирослава Січинського (1887-1979), якому вони організували втечу із Станиславівської тюрми після атентату, вчиненого у 1908 р. на галицького намісника А.Потоцького. До того закономірного ланцюга, на перший погляд, випадковостей, долучився й виходець з княжої Теребовлянщини Роман Пахолок. Від прадавніх пісенних джерел Вікторова він запричастив студентську молодь Тернопільської землі. У день наших відвідин Чорткова аж сім творчих колективів педучилища підтвердили звання «Народного». І в цьому успіху була часточка праці нашого старого й доброго товариша-справжнього педагога Романа Пахолка.

Коваль Ігор, доцент кафедри

релігієзнавства і теології

Прикарпатського національного університету

імені Василя Стефаника


 


Коментарі (0)
Ваше ім’я:
 
Коментар:
 
 
 
 

Онлайн-підписка від ПриватБанку

Останні новини

 
05-12-2017
 
13:10
Протестувальники у Києві не випускають автомобіль із Сакаашвілі3
 
 
12:51
Замість шкільних булочок - наркотики3
 
 
12:36
Порошенко допускає збільшення мінімальної зарплати до 4100 гривень5
 
 
12:32
Саакашвілі затримали, коли він погрожував стрибнути з даху3
 
09-06-2017
 
08:22
Івано-Франківська УГП визначилася з обласним керівництвом3
 
01-06-2017
 
12:27
Захистімо дітей від російської агресії!5
 
31-05-2017
 
13:44
ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ під Мінюстом вимагали припинити політичне рейдерство4
 
 
10:45
Євген Нищук: Ми повинні дбати про свою цілісність, свою ідентифікацію4
 
30-05-2017
 
00:51
Микола Томенко розпочав зйомки фільму про Галич5
 
 
00:40
18-річний юнак загинув через незаконну "тарзанку" (відео)4
 
29-05-2017
 
15:19
Щастя не оминеш2
 
 
15:11
Мототрек у Галичі: відверті дебати про спорт і спокій4
 
 
10:09
Івано-Франківський осередок Галицької Партії обрав нове керівництво4
 
25-05-2017
 
01:34
Найцікавіші новини програми «Аргумент Гончарової» на минулому тижні з 15.05 по 19.05.20174
 
 
01:18
«Думаєте, жінки, які приїздять з Італії, розповідають правду?! 3
 
24-05-2016
 
17:47
У жахливій ДТП загинув двадцятирічний юнак (фото)4
 
05-05-2016
 
12:52
Литва заборонила в’їзд на свою територію 46 особам, яких пов’язують із засудженням Н.Савченко5
 
04-05-2016
 
13:02
НСЖУ оприлюднила список “Ворогів реформування преси”5
 
27-04-2016
 
12:20
Затверджено остаточну ціну на газ для населення5
 
 
11:22
Сьогодні відбудеться розіграш безкоштовних путівок у Дитячий табір «Артек-Буковель» від благодійного фонду «Новий Івано-Франківськ»5
 
 

Опитування

Голосування завершено!

Хто на Вашу думку має найбільші шанси очолити Івано-Франківську обласну раду?
 
Микола Палійчук
Михайло Вишиванюк
Юрій Романюк
Роман Онуфріїв
Сергій Адамович
Олександр Шевченко
Руслан Гусак
Дмитро Дзвінчук
Манолій Піцуряк
Василь Скрипничук
Зіновій Митник
Остап Дзеса
Петро Шкутяк
Олександр Джура
Ігор Насалик
 
Проголосувало: 299
 

Партнери

НАША КНОПКА

 
 

Ліхтарі рекомендують

 
Робота, вакансії, резюме на
  http://job.ukr.net.
Популярні фільми прокату на
  KINOafisha.ua.
Програма телепередач на
  TVgid.ua.
Новини UKR.NET:
  політика, економіка, спорт та ін.