12:15 13-04-2012 | Суспільство
Переглядів: 4045

«Утопити» повені не вдається



Стає очевидним, що слід хоч трохи послабити газовий зашморг, зменшити споживання блакитного палива, перейшовши на альтернативні джерела енергозабезпечення. На Прикарпатті давно шукали виходу зі складної ситуації.

Тисячоліттями в Карпатах будують житло біля річок чи потоків. І платять страшну данину повеням. А після кожної повіді, яка змивала все насіяне-насаджене, наставав голод. Так було колись, але тепер цій біді можна зарадити.

Як «утопити» повені? Здається, відповідь на це питання вже знайдено — будувати малі ГЕС і примусити енергію розбурханої стихії працювати на людей. Екологічна якість відновлюваних джерел є особливо важливою з погляду обмеження викидів парникових газів, що утворюються внаслідок використання звичного палива, збереження лісів (особливо в Карпатському регіоні, де надмірна вирубка загрожує ерозією та спричиняє потужні паводки).

Одночасно із будівництвом гідроелектростанцій, обладнанням водойм, вважають фахівці, відрегулюються стоки річок, що, у свою чергу, усуне паводкові проблеми, відновить очисну функцію річок та їх рекреаційні потужності.

До речі, у всіх передових країнах світу використовується гідроенергетика малих річок. Найкращі приклади — Австрія й Швейцарія. Саме малі гідроелектростанції вирішують їхні основні енергетичні проблеми. У Швейцарії їх близько п’ятисот. Саме за рахунок малих ГЕС США хочуть подвоїти гідроенергетику загалом, позаяк у них є чимало потужних станцій.

Україна також має (мала?!) чималий досвід малої гідроенергетики. Приміром, у радянський період малі гідроелектростанції були поширені повсюди, де були хоч якісь річки. Вони забезпечували дрібні підприємства й невеликі населені пункти, проте міні-станції були частково або повністю знищені в часи промислової гігантоманії.
 
Нині відбувається їхнє відновлення на бетонних греблях, що ще залишилися. Така робота коштує не надто дорого. А тому підприємці планують спорудити на карпатських річках близько 550 малих гідроелектростанцій. Саме стільки міні-ГЕС нині знаходиться на різних етапах проектування і погодження. У Закарпатській області їх планується до 330, Львівській – близько 20, Івано-Франківській – за різними підрахунками від 50 до 150, у Чернівецькій – близько 20.
 
Майже всі заплановані ГЕС належать до так званих «дериваційних». Технологія спорудження цих ГЕС на гірських річках передбачає такий принцип роботи: воду з гірської річки направляють у трубу, через яку вона прямує залежно від місцевості, від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Потім вода потрапляє на агрегат, крутить турбіну, і нарешті потрапляє назад у русло ріки.

Звісно, відновлення старих і будівництво нових малих гідроелектростанцій в Україні потребує кооперації кількох міністерств, органів влади на місцях, великого й середнього бізнесу. Чітко має бути визначена інституція — державний координатор з відновлення малих ГЕС. На жаль, дехто у великій енергетиці протидіє цій роботі.
 
Візьмемо, для прикладу, голову Івано-Франківської облдержадміністрації Михайла Вишиванюка, який на догоду місцевому енергетичному королю з ВАТ «Прикарпаттяобленерго» Олександру Бубену  виступив проти малої гідроенергетики, хоча ще недавно був її прихильником. Михайло Вишиванюк прийняв рішення призупинити будівництво гідроелектростанцій на річках у Карпатах. Чиновник дійшов висновку, що ГЕС повинні бути закриті. Хоча в його заступника Руслана Гусака зовсім інша думка: малі-ГЕС – справа корисна й безпечна, якщо за неї візьмуться професіонали.Принаймні так він висловлюється публічно на сторінках ЗМІ. Але, схоже, у пана Михайла права рука не знає, що робить ліва. Бо нещодавно новоспечений член Партії регіонів Михайло Вишиванюк розмірковував інакше.

«Думаю, що остаточну крапку поставимо найближчим часом, і ніякі гідроелектростанції в горах Карпатах будуватися не будуть», - сказав президентський ставленик. І тут вийняв козирну карту.

«Ми побачили те, що в результаті будівництва ГЕС може загинути ціла низка цінних риб, які занесені до Червоної книги. Кількість електроенергії, яка вироблятиметься на цих ГЕС, абсолютно незначна в порівнянні зі шкодою, якої може бути завдано екології наших Карпат, а шкода буде дуже великою, тому що вся вода з річки йде в трубу і все живе, що є у воді, - гине», - додав голова ОДА.

Чогось думається, що не сумнівні аргументи екологів подіяли на губернатора, а намагання зберегти монополію ВАТ «Прикарпаттяобленерго» на чолі з Олександром Бубеном, яке, як кажуть в стінах міської ради, втридорога дере з горян за електроенергію й не хоче мати конкурентів – малі ГЕС. Бо в останніх генерація енергії дешева, а отже, існує загроза товстосумам збагачуватись ще більше, паразитуючи на нас з вами. ВАТ «Прикарпаттяобленерго» оббирає мешканців краю – так кажуть депутати міської ради. І не лише завищеними тарифами на електроенергію, але й астрономічними розцінками на всі інші послуги. Молоді націоналісти розповідають, що у селах  молоді сім’ї часто-густо сидять без світла, бо через дорожнечу на послуги енергетиків провести його не мають змоги. А ще ж гроші, отримані від споживачів електроенергії, направляються на різного роду розважальні заходи, спонсорування певних спортивних команд.  Кумедно виглядає Олександр Бубен на тлі започаткованого ним юнацького футбольного турніру імені (!) Олександра Бубена. Невже страждає на манію величі, заживо увіковічнивши себе?!
 
Хтозна. Мабуть, про це відає його партійний бос Арсеній Яценюк, під чиє крило став новоспечений член партії «Фронт змін» Олександр Бубен. Останньому не вперше міняти партійну приналежність. Політологи не раз висловлювали припущення, що «фронтовики» - позашлюбні диті Партії регіонів, покликані скопроментувати опозицію. Тому, либонь, губернатор краю, член Партії регіонів Михайло Вишиванюк й оберігає Олександра Бубена від можливих конкурентів. Бож ж ні перший, ні другий не дивляться в майбутнє, живуть лише нинішнім днем, набиваючи тупо пузо. Їм байдуже, що ми в газовому зашморгу Росії.
 
Я не ратую за малу гідроенергетику. Дійсно, проблема цілком реальна, адже знищити природу досить легко, тому екологічна експертиза не повинна перетворюватися на формальність. Має бути складний пошук варіантів поєднання економіки та екології.
 
На гірських річках Івано-Франківщини планували побудувати (віриться, побудують!) до півтора сотень міні-ГЕС, до 40 — на Львівщині. Хоча ще недавно все було скромніше. Приміром, в Івано-Франківській області збиралися побудувати на базі гірських ємностей протипаводкового захисту тільки 37 міні-ГЕС. Кілька десятків станцій планують побудувати і на Буковині. Її влада вже заявила, що область відновлюватиме роботу малих ГЕС. За її даними, гідроенергетичний потенціал малих річок Буковини становить 210 МВт. Можливе відновлення малих ГЕС у трьох районах області і будівництво нових ще в трьох. Тобто плани знову звично грандіозні.
 
Реальність, звичайно, буде скромнішою. Голосно анонсувати і будувати — це різні речі. Тим більше що старі греблі скоро закінчаться, а будувати нові буде значно дорожче.
Та крига явно скресла. А участь бізнесу гарантує, що вся пара (у цьому випадку, вода) не піде у свисток. Звісно, якщо під звуки бубена не ставитимуть палки у колеса всілякі зайди й місцеві владоможці-перекотиполе, які паразитують на енергетичному тілі України.

Зіновій Бойчук



 


Коментарі (0)
Ваше ім’я:
 
Коментар:
 
 
 
 

Онлайн-підписка від ПриватБанку

Останні новини

 
05-12-2017
 
13:10
Протестувальники у Києві не випускають автомобіль із Сакаашвілі1
 
 
12:51
Замість шкільних булочок - наркотики1
 
 
12:36
Порошенко допускає збільшення мінімальної зарплати до 4100 гривень3
 
 
12:32
Саакашвілі затримали, коли він погрожував стрибнути з даху2
 
09-06-2017
 
08:22
Івано-Франківська УГП визначилася з обласним керівництвом2
 
01-06-2017
 
12:27
Захистімо дітей від російської агресії!4
 
31-05-2017
 
13:44
ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ під Мінюстом вимагали припинити політичне рейдерство3
 
 
10:45
Євген Нищук: Ми повинні дбати про свою цілісність, свою ідентифікацію2
 
30-05-2017
 
00:51
Микола Томенко розпочав зйомки фільму про Галич4
 
 
00:40
18-річний юнак загинув через незаконну "тарзанку" (відео)3
 
29-05-2017
 
15:19
Щастя не оминеш2
 
 
15:11
Мототрек у Галичі: відверті дебати про спорт і спокій2
 
 
10:09
Івано-Франківський осередок Галицької Партії обрав нове керівництво3
 
25-05-2017
 
01:34
Найцікавіші новини програми «Аргумент Гончарової» на минулому тижні з 15.05 по 19.05.20173
 
 
01:18
«Думаєте, жінки, які приїздять з Італії, розповідають правду?! 3
 
24-05-2016
 
17:47
У жахливій ДТП загинув двадцятирічний юнак (фото)3
 
05-05-2016
 
12:52
Литва заборонила в’їзд на свою територію 46 особам, яких пов’язують із засудженням Н.Савченко4
 
04-05-2016
 
13:02
НСЖУ оприлюднила список “Ворогів реформування преси”1
 
27-04-2016
 
12:20
Затверджено остаточну ціну на газ для населення3
 
 
11:22
Сьогодні відбудеться розіграш безкоштовних путівок у Дитячий табір «Артек-Буковель» від благодійного фонду «Новий Івано-Франківськ»3
 
 

Опитування

Голосування завершено!

Хто на Вашу думку має найбільші шанси очолити Івано-Франківську обласну раду?
 
Микола Палійчук
Михайло Вишиванюк
Юрій Романюк
Роман Онуфріїв
Сергій Адамович
Олександр Шевченко
Руслан Гусак
Дмитро Дзвінчук
Манолій Піцуряк
Василь Скрипничук
Зіновій Митник
Остап Дзеса
Петро Шкутяк
Олександр Джура
Ігор Насалик
 
Проголосувало: 299
 

Партнери

НАША КНОПКА

 
 

Ліхтарі рекомендують

 
Робота, вакансії, резюме на
  http://job.ukr.net.
Популярні фільми прокату на
  KINOafisha.ua.
Програма телепередач на
  TVgid.ua.
Новини UKR.NET:
  політика, економіка, спорт та ін.